Veysel Eroğlu

Veysel Eroğlu, 2007 yılından beri Çevre ve Orman Bakanı’dır. 1948 Afyonkarahisar doğumlu olan Eroğlu, orman yangınlarına karşı vatandaşları uyardı.

Veysel Eroğlu


Veysel Eroğlu kimdir?


Veysel Eroğlu; 1948 yılında Afyonkarahisar’da doğdu. İlköğretimini Şuhut Zaferyolu İlkokulunda tamamladı.  Şuhut Orta Okulunda 1. ve 2. sınıfı, son sınıfı ise Afyon’da okudu. 966 yılında Afyon Lisesi’nden mezun oldu. Eroğlu; 1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesinden mezun olduktan sonra 1972 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümüne kaydoldu. 


İTÜ İnşaat Fakültesinde akademik hayatına devam etti. İTÜ de 1978 yılında Çevre Mühendisliği Bölümünün kuruluşunda bulundu. 1980 yılında doktorasını tamamladıktan sonra bir yıl süre ile Hollanda’da doktora sonrası çalışmalar yaptı. 1984 yılında Doçent, 1991 yılında ise Profesör unvanını kazandı. 


Veysel Eroğlu hangi görevlerde bulundu?


1990-1993 SEKA Genel Müdürlüğü Çevre Müşaviri 

1994-2002 İSKİ Genel Müdürü 

2001-2002 İstanbul Konseyi 2. Dönem Başkanlığı 

2003-2007 Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü

2007 -       Çevre ve Orman Bakanlığı


Veysel Eroğlu’nun sahip olduğu akademik unvanlar nelerdir?


1963-1966 Afyon Lisesi

1967-1971 İnşaat Yüksek Mühendisi (İTÜ İnşaat Fakültesi)

1976-1977 YTÜ Hidrolik Kürsüsünde Asistan

1977-1980 İTÜ Şehir Sağlığı ve Tekniği Kürsüsünde Asistan

1977-1980 Doktora, İTÜ İnşaat Fakültesi

1980-1981 İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü'nde Dr. Asistan

1981-1982 International Institute for Hydraulic and Environmental Engineering Delft / Hollanda'da araştırmalar yaptı ve dönem birincisi oldu.

1982-1983 İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi-Dr. Asistan

1983-1984 İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Yrd. Doç. Dr.

1984-1991 İTÜ İnşaat Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Doç. Dr.

1991 yılında Profesör unvanını almıştır.


Veysel Eroğlu hangi derneklere üyedir?


Veysel Eroğlu’nun üye olduğu kurum ve kuruluşlar şöyledir: Su Vakfı,  DSİ Vakfı,  Tarih ve Tabiat Vakfı,  İSKİ Spor Kulübü, WWC, Dünya Su Konseyi,  ICOLD,  ICID,  BENA (Balkan Enviromental Association).


Veysel Eroğlu’nun hobileri nelerdir?


Veysel Eroğlu hat sanatı ile ilgilendiği gibi ebru sanatı ile de uğraşmaktadır. Bunun dışında boş zamanlarında yaptığı aktiviteler şöyledir: Yüzmek ve kitap okumak.


Veysel Eroğlu, piknik yapanlara ne tür uyarılarda bulundu?


Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, sıcaklıkların artışıyla birlikte yangın mevsiminin başladığına dikkat çekti ve şu açıklamalarda bulundu:


Orman yangınlarının yüzde 90’ı insan hatasından kaynaklanıyor. Vatandaşlarımızın göstereceği hassasiyetle orman varlığımıza hep birlikte sahip çıkalım. Unutmayalım ki, elimizle yaktığımız ateşi gözyaşımızla söndüremeyiz.

Son 10 yıllık yangın çıkış sebepleri incelendiğinde meydana gelen yangınların yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğu görülmektedir. Yangın çıkmasında piknik ateşi, çoban ateşi, anız yakılması, avcı ateşi, kasıt gibi unsurlar rol oynamaktadır.


Özellikle rüzgarın şiddetli olduğu zamanlarda çıkan anız ve kırsal alan yangınları bazen ormanlarla birlikte yerleşim yerlerini, köyleri, tatil sitelerini de tehdit etmektedir. Bu nedenlerle hava şartlarının yangına neden olduğu, özellikle rüzgarın şiddetli ve nisbi nemin düşük olduğu günlerde anız yakılmaması, orman içerisinde ve yakın yerlerde vatandaşlarımızın ateşle ilgili faaliyetlerden uzak durmaları gerekmektedir.


Eroğlu piknik yapan tatilcilere de şu uyarılarda bulundu:

Piknik yapmak için ormanlık alanlara gelenler yaktıkları ateşi söndürmeden ya da söndürdüklerini zannederek orayı terk etmektedirler. Piknik yaparken daha dikkatli olunmalı, ormanlara cam ve cam kırıkları ile sigara izmaritleri atılmamalıdır. Alo 177 ücretsiz orman yangın ihbar hattına herhangi bir duman görüldüğünde aranarak bilgi verilmelidir.


Evlerin etrafındaki ağaçlar budanmalı, bahçe temizliği için rüzgârlı günde ateş yakılmamalı, mülkleri sokağa bağlayan ve herhangi bir yangın durumunda kullanılabilecek uygun bir yol inşa edilmeli, yapı malzemesi olarak yangına daha dayanıklı malzeme kullanılmalı, mülklerin etrafında yangına dayanıklı vejetasyon ve sulama tesisi oluşturulmalı, mülklerde yangın esnasında kullanılabilecek yangın araç ve gereçleri bulundurulmalıdır.Facebookta Paylaş Tweetle

Etiketler:

Yeni Projeler/a>

Aile konutu ve ev eşyaları nasıl paylaşılır?

Aile konutu paylaşımıAile konutu ve ev eşyalarını talep şartları nelerdir? Aile konutu, mal rejimlerine göre nasıl paylaştırılır? Evliliğin iptali veya boşanma halinde aile konutu nasıl paylaşılır? Aile konutu ve ev eşyaları nasıl paylaşılır? İşte cevapları...

Aile konutu nasıl haczedilebilir?

Aile konutu ve hacizAile konutu haczedilebilir mi? Aile konutuna haciz uygulanmaması için ne yapmak lazım, Aile konutu hangi durumlarda haczedilebilir? Aile konutu nasıl haczedilebilir? İşte cevaplar...

DOME Mimarlık iletişim bilgileri nedir?

DOME MimarlıkMurat Yılmaz tarafından 1997 yılında, doğa ile uyumlu mekanlar tasarlamak amacı ile kuruldu. 2009 yılından itibaren de uluslararası hizmet vermek adına DOME&Partners adı altında Maslak’ta hizmet vermektedir.

İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü adres ve telefonları nedir?

İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürlüğüİstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü nerede? İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü Anadolu Yakası hizmet birimi nerede? İstanbul Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü adres ve telefonları nedir? İşte tüm bu sorulara cevaplar...